Ako pohyb v prírode pozitívne vplýva na ľudský organizmus?

V krásnom prostredí a obklopení prírodou sme mali možnosť započúvať sa do rozprávania psychologičky pani Alexandry Fádlikovej o pozitívnych aspektoch trávenia voľného času v pohybe a v prírode. V krátkosti si zhrnieme pár dôvodov, prečo sa oplatí zájsť pod koruny stromov a načerpať energiu v lese. Fyzická aktivita veľakrát motivuje človeka a pozitívne pôsobí na kardiovaskulárny a respiračný systém. Týmto spôsobom si zlepšujeme nielen našu kondíciu ale aj psychickú pohodu. Pohyb v prírode a jeho benefity Spojením fyzickej aktivity ako nordic walking prechádzkou strávenou v prírode pomáha pri znižovaní krvného tlaku. Stačí čo i len tridsať minút. Týmto spôsobom tiež posilňujeme svoju imunitu. Práve lekári by mohli odporučiť prechádzky nielen seniorom, čím by viedli ľudí k prevencii voči rôznym zdravotným problémom. Zníženie stresu a potrebný relax V lese a prírode človek môže zabudnúť na každodenné starosti a stres. Ponorenie sa do počúvania vtáčieho spevu, prípadne pozorovanie stromov pozitívne vplýva na náš nervový systém. Organizmus je v inom a upokojujúcom prostredí, čo nám umožní na chvíľu “vypnúť” a náš mozog vníma vnemy na okolo a stáva sa súčasťou prírody. Vplyv na pamäť Práve pohybom v prírode môžeme zefektívniť krátkodobú pamäť až o 20%. Pri každodennom sústredení sa odporúča prechádzka, ktorá pomôže mozgu vnímať oveľa menej vnemov ako napríklad v meste. Posilnenie kreativity Prostredie v lese vytvára ideálne podmienky na čerpanie kreatívnych nápadov a nových inšpirácií. Mnohým ľuďom ticho a zmena okolia napomáha k otvoreniu mysle. Pozorovaním lesa a obklopením prírody človek dokáže prísť na úplne iné myšlienky, čo v konečnom dôsledku vedie k sebarozvoju a osobnému rastu. Čistý vzduch V neposlednom rade čistý vzduch má blahodárny účinok na ľudský organizmus. Pozitívny vplyv na našu náladu má aj zvýšený príjem kyslíka. Naše pľúca sa vplyvom čistého vzduchu čistia a ľudskému organizmu sa zlepší okysličovanie krvi, čo vedie k vitalite a ozdravovaniu orgánov. Aktivity v prírode Existuje široká škála športových aktivít v prírode. Vymenujeme ich pre Vás zopár pre inšpiráciu. Chôdza alebo severská chôdza – nordic walking, samozrejme odporúčame kráčať rýchlejším tempom, aby pohyb prospieval kardiovaskulárnemu systému. Beh vonku má svoje čaro a nedá sa porovnať s behom vo fitness centre. Nikdy ale nezabúdajte, že je potrebné poznať svoje hranice a nepresilovať sa. Sme zástanci motta “Všetko s mierou”. Cyklistika je ideálna na zvýšenie kondície a posilnenie ochabnutých svalov. Prekvapivo šetrí kolená a bedrá a vhodná je aj pre ľudí trpiacich na obezitu. Tým, že naozaj žijeme v uponáhľanej dobe, je potrebné, aby sme vytvorili pre náš organizmus podmienky na relax a oddych. Nezabúdajme na to, že kombinácia pohybu v prírode má blahodárne účinky na naše zdravie. Samozrejme, dôležité je zvoliť takú pohybovú aktivitu, ktorá nám vyhovuje a robí nám tiež radosť. Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE. Ďakujeme.

Ďaľšie články

Prechádzka v Horskom parku s výkladom – 2. časť

V spolupráci s pani Masarykovou sme pre Vás pripravili pokračovanie prechádzky v Horskom parku.  Tentokrát máme v pláne zavítať do Pruegerky (záhrady) a pôjdeme aj okolo Murmánskej výšiny – pamätníku obetiam Prvej svetovej vojny.

Šesť krokov ako zvíťaziť nad žltým bicyklom

Od septembra v Bratislave funguje nová služba Slovnaft BAjk – požičiavanie žltých bicyklov, za uvádzací poplatok jedno euro. Túto služby vnímame ako veľmi praktickú a využívanú, hlavne mladými ľuďmi. My sme sa pozreli na