Ako pohyb v prírode pozitívne vplýva na ľudský organizmus?

V krásnom prostredí a obklopení prírodou sme mali možnosť započúvať sa do rozprávania psychologičky pani Alexandry Fádlikovej o pozitívnych aspektoch trávenia voľného času v pohybe a v prírode.

V krátkosti si zhrnieme pár dôvodov, prečo sa oplatí zájsť pod koruny stromov a načerpať energiu v lese.

Fyzická aktivita veľakrát motivuje človeka a pozitívne pôsobí na kardiovaskulárny a respiračný systém. Týmto spôsobom si zlepšujeme nielen našu kondíciu ale aj psychickú pohodu.

Pohyb v prírode a jeho benefity
Spojením fyzickej aktivity ako nordic walking prechádzkou strávenou v prírode pomáha pri znižovaní krvného tlaku. Stačí čo i len tridsať minút. Týmto spôsobom tiež posilňujeme svoju imunitu. Práve lekári by mohli odporučiť prechádzky nielen seniorom, čím by viedli ľudí k prevencii voči rôznym zdravotným problémom.

Zníženie stresu a potrebný relax
V lese a prírode človek môže zabudnúť na každodenné starosti a stres. Ponorenie sa do počúvania vtáčieho spevu, prípadne pozorovanie stromov pozitívne vplýva na náš nervový systém. Organizmus je v inom a upokojujúcom prostredí, čo nám umožní na chvíľu “vypnúť” a náš mozog vníma vnemy na okolo a stáva sa súčasťou prírody.

Vplyv na pamäť
Práve pohybom v prírode môžeme zefektívniť krátkodobú pamäť až o 20%. Pri každodennom sústredení sa odporúča prechádzka, ktorá pomôže mozgu vnímať oveľa menej vnemov ako napríklad v meste.

Posilnenie kreativity
Prostredie v lese vytvára ideálne podmienky na čerpanie kreatívnych nápadov a nových inšpirácií. Mnohým ľuďom ticho a zmena okolia napomáha k otvoreniu mysle. Pozorovaním lesa a obklopením prírody človek dokáže prísť na úplne iné myšlienky, čo v konečnom dôsledku vedie k sebarozvoju a osobnému rastu.

Čistý vzduch
V neposlednom rade čistý vzduch má blahodárny účinok na ľudský organizmus. Pozitívny vplyv na našu náladu má aj zvýšený príjem kyslíka. Naše pľúca sa vplyvom čistého vzduchu čistia a ľudskému organizmu sa zlepší okysličovanie krvi, čo vedie k vitalite a ozdravovaniu orgánov.

Aktivity v prírode
Existuje široká škála športových aktivít v prírode. Vymenujeme ich pre Vás zopár pre inšpiráciu. Chôdza alebo severská chôdza – nordic walking, samozrejme odporúčame kráčať rýchlejším tempom, aby pohyb prospieval kardiovaskulárnemu systému. Beh vonku má svoje čaro a nedá sa porovnať s behom vo fitness centre. Nikdy ale nezabúdajte, že je potrebné poznať svoje hranice a nepresilovať sa. Sme zástanci motta “Všetko s mierou”. Cyklistika je ideálna na zvýšenie kondície a posilnenie ochabnutých svalov. Prekvapivo šetrí kolená a bedrá a vhodná je aj pre ľudí trpiacich na obezitu.

Tým, že naozaj žijeme v uponáhľanej dobe, je potrebné, aby sme vytvorili pre náš organizmus podmienky na relax a oddych. Nezabúdajme na to, že kombinácia pohybu v prírode má blahodárne účinky na naše zdravie. Samozrejme, dôležité je zvoliť takú pohybovú aktivitu, ktorá nám vyhovuje a robí nám tiež radosť.

Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE. Ďakujeme.