Pohyb náš každodenný: Skúste nordic walking!

Určite to poznáte: celý deň sedíte za počítačom, vaša pohybová aktivita je merateľná počas obednej prestávky, kedy sa „odlepíte“ od stoličky a idete si dať niečo pod zub. No ešte aj to jedlo do seba rýchlo nahádžete, aby ste poprípade ešte stihli ísť na nákup.Každodenná realita sa takto opakuje päť dni v týždni. Žiaľ, nie je to prospešné pre naše zdravie. Častokrát počúvam, ako sa mladí ľudia z okolia sťažujú na bolesť krku či chrbta. Na rozptýlenie bolesti pomôže už len masáž. Niektorí ľudia chcú problémom predchádzať fit loptou v práci alebo špeciálnou stoličkou. „Usedení“ z celého dňa to ešte zaklincujeme večerným sedením pred televízorom v nádeji, že aspoň takto zrelaxujeme. Môžeme to nazvať ako sedavý životný štýl.

Ako predísť takýmto problémom?

Do života by sme mali zahrnúť pravidelný pohyb. Idete do práce električkou či autobusom? Skúste sa prejsť alebo vystúpiť o zastávku skôr. Už len polhodinová chôdza má pozitívne účinky na vaše zdravie. Viem, že sa o tom píše stále dookola, no prečo to neskúsiť? S pohybom by sme sa mali skamarátiť. Nie je to strašiak, je to pomocník. Aj svaly majú pamäť. Keď sa udržujeme v kondícii, cítime sa lepšie nielen fyzicky, ale prospieva to i psychike.

Pripadá vám obyčajná chôdza nudná? Skúste nordic walking!

Ide o šport, pri ktorom sa spája chôdza s pohybom rúk za pomoci špeciálnych palíc. Tento šport začína byť na Slovensku čoraz viac populárny. Treba byť ale obozretný, pretože môžeme prepadnúť presvedčeniu, že tento šport sa dá praktizovať bez inštruktora, no opak je pravdou. Nechajte si ním poradiť. Pri nordic walkingu je potrebné skoordinovať správne držanie tela s pohybom rúk a zladiť chôdzu tak, aby ste kráčali správnou technikou. Občianske združenie Seniori v pohybe sa usiluje o zvýšenie povedomia a pohybovej aktivity v seniorskom veku. Chceme, aby fyzická aktivita nebola pre seniorov tabu, ale aby sa stala každodennou realitou. Radi by sme postupne zmenili zmýšľanie a postoje seniorov k pohybu. Každý senior má nárok na peknú starobu, tak prečo mu ju nezlepšiť napríklad nordic walkingom?

Ďaľšie články

Prechádzka v Horskom parku s výkladom – 2. časť

V spolupráci s pani Masarykovou sme pre Vás pripravili pokračovanie prechádzky v Horskom parku.  Tentokrát máme v pláne zavítať do Pruegerky (záhrady) a pôjdeme aj okolo Murmánskej výšiny – pamätníku obetiam Prvej svetovej vojny.

Skutočná cena perál

Dnešné hodnoty mladých ľudí sú iné, ako tie ktoré mali naši starí rodičia, či rodičia. Sledujem to v práci, kde sa stretávam so seniormi a citlivo vnímam ich pohľad na dnešnú mládež a ich