Šesť krokov ako zvíťaziť nad žltým bicyklom

Od septembra v Bratislave funguje nová služba Slovnaft BAjk – požičiavanie žltých bicyklov, za uvádzací poplatok jedno euro. Túto služby vnímame ako veľmi praktickú a využívanú, hlavne mladými ľuďmi. My sme sa pozreli na to, ako vnímajú túto novinku seniori. Ako občianske združenie, Seniori v pohybe, sme zorganizovali inštruktáž k používaniu žltých bicyklov pre seniorov.  Vysvetlili sme im, ako sa bicykel odomkne, uzamkne a používa. Zistili sme, že bicyklovať na žltom bicykli prináša aj rôzne úskalia, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch opíšeme.

Registrácia a platba

Pre seniorov je registrácia danej služby na webovej stránke www.slovnaftbike.sk relatívne jednoduchá, no problém prichádza akonáhle je potrebné zaplatiť poplatok z platobnej karty. Seniori takýmto platbám nedôverujú, obávajú sa, že ich platobné karty budú zneužité a preto tento poplatok nezaplatia. V tomto prípade odporúčame kontaktovať rodinu, známych, ktorí vám so zaplatením buď pomôžu alebo to zaplatia za vás.

Nájsť bicykel

Najprv ale potrebujete vôbec nájsť voľný bicykel, ktorý funguje a ukazuje Connecting…V Bratislave je veľa žltých staníc s bicyklami, nájdete ich na webovej stránke v kolónke mapa staníc. Stav voľných bicyklov si môžete pozrieť po kliknutí na stanicu, ktorá je znázornená na mape. Nájsť bicykel, ktorý funguje nie je vždy jednoduché. My samé sme museli hľadať minimálne na piatich staniciach až kým sa nám podaril nájsť bicykel. Viac menej je to teraz o šťastí a náhode.

Zapamätanie kódu

Po úspešnej registrácií obdržíte prostredníctvom SMS svoj osobný číselný kód, ktorý slúži na odomknutie bicykla. Číselný kód si pamätať nemusíte, vždy si ho viete nájsť v SMS, alebo navštívte náš tréning pamäti (odkaz pod článkom), a my Vás naučíme, ako na neho nezabudnúť.

Angličtina

Na obrazovke bicykla sa z času na čas zobrazia aj anglické výrazy, poďme sa ich naučiť.
  • Bike locked – press any key – bicykel je zamknutý, stlačte ktorúkoľvek klávesu (odporúčame stlačiť šípku doľava)
  • Potom zadáte kód z SMS správy
  • Waiting for answer – treba čakať na odpoveď
  • Bike unlocked – put lock to ride – bicykel je odomknutý, reťaz zasuňte do bicykla
  • Smart locked – uzamknutý správne (zobrazí sa vám, keď dobre zamknete bicykel v stanici).
Je dobré naučiť sa tieto anglické výrazy, aby ste nemali problém ovládať obrazovku na bicykli. Kompletný návod nájdete na tomto linku : TU

Stav bicykla

Pred jazdou na bicykli je dôležité skontrolovať stav bicykla a nastaviť si sedadlo. Počas našej inštruktáže sme mali bicykel, ktorý mal labilné sedadlo a seniori sa neodvážili riskovať jazdu na takomto bicykli. V prípade, že stav bicykla ukazuje známky poškodenia určite si ho nepožičiavajte, ale danú skutočnosť nahláste.

Manipulácia s bicyklom

Počas inštruktáže ako odomknúť a zamknúť bicykel nám seniorka povedala, že bicykel je pre ňu príliš ťažký. Má pravdu, žlté bicykle nepatria k tým najľahším. V prípade potreby, odporúčame požiadať o pomoc s manipuláciou okoloidúcich. Počas jazdy je možné využiť tri prevodové stupne, ktorých ovládanie nájdeme na pravej strane riadidiel. Na strane ľavej nájdeme zvonček, no a po oboch stranách sú brzdy. Pozor, brzdiť pedálmi smerom dozadu sa nedá. Ako občianske združenie vidíme v tejto službe potenciál. Keď bude v Bratislave viac týchto bicyklov, verím, že budú dostupnejšie a seniori ocenia tiež danú službu. Na záver ešte pripájam pozitívny zážitok, kedy aj moja mamina chcela vyskúšať žltý bicykel. Natrafila na milých mladých ľudí, ktorí jej boli ochotní pri tom pomôcť. Preto sa nebojte opýtať ľudí pri bicyklových staniciach, tento nový projekt je tu pre všetkých. Zatiaľ vám prajem šťastnú cestu na vašom vlastnom alebo na žltom bicykli.

Ďaľšie články

Prechádzka v Horskom parku s výkladom – 2. časť

V spolupráci s pani Masarykovou sme pre Vás pripravili pokračovanie prechádzky v Horskom parku.  Tentokrát máme v pláne zavítať do Pruegerky (záhrady) a pôjdeme aj okolo Murmánskej výšiny – pamätníku obetiam Prvej svetovej vojny.

Skutočná cena perál

Dnešné hodnoty mladých ľudí sú iné, ako tie ktoré mali naši starí rodičia, či rodičia. Sledujem to v práci, kde sa stretávam so seniormi a citlivo vnímam ich pohľad na dnešnú mládež a ich